2 грудня, день боротьби за скасування рабства.
Щороку, 2 грудня, за рішенням Генеральної Асамблеї ООН відзначається Міжнародний день боротьби за скасування рабства. Саме цього дня 1949 року на 4-й сесії ГА ООН було прийнято Конвенцію про боротьбу з торгівлею людьми і з експлуатацією проституції третіми особами. В Україні документ набрав чинності 15 лютого 1955 року.
За даними ООН у світі налічується понад 40 мільйонів рабів, за даними міжнародних організацій цей показник сягає 46 мільйонів осіб. Чверть людей, які знаходяться в рабстві – це діти.
Актуальність даного питання полягає в тому, що кожного року сотні тисяч людей нашої країни мігрують у пошуках кращого життя. Але обмеження, накладені міграційного політикою, зменшують можливість роботи. Тому люди самостійно, або користуючись небезпечними каналами, шукають роботу.
Щороку продовжує надходити інформація про сотні випадків торгівлі людьми — осіб, які в процесі міграції стають жертвами цього тяжкого злочину. Втім, встановити їх точну кількість важко. Будь-які дані про масштаб торгівлі людьми спираються на випадки, офіційно встановлені правоохоронними органами, громадськими організаціями та міжнародними агенціями.
З початку 2024 року статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, встановлено 119 громадянам, з них – 44 жінки, 65 чоловіків та 10 дітей (5 хлопців і 5 дівчат).
Згідно зі статистикою:
- 13 людей постраждали від сексуальної експлуатації;
- 8 – трудової експлуатації;
- 7 – втягнення у жебрацтво;
- 3 – втягнення осіб у злочинну діяльність;
- 1 – продаж дитини,
- 17 – використання у збройних конфліктах
- 70 – інші види.
Водночас – за видами торгівлі людьми – 72 особи постраждали від внутрішньої торгівлі, 45 – від торгівлі людьми в інших країнах та ще 2 – інші види.
На жаль, Україна залишається країною постачання, транзиту та поступово стає країною призначення для торгівлі людьми. Випадки торгівлі людьми також зафіксовані всередині України. Торгівля людьми заборонена й карається законом України за статтею 149 Кримінального кодексу України.
Звичайно, «нові раби» не носять кайданів, їх не пропонують відкрито на ринках, як то було в прадавні часи, на них ніхто не має легальних прав, тому що в усіх країнах рабство заборонено. Тим не менш, люди перетворюються на «товар», який можна продавати й купувати, використовувати як завгодно, а потім викидати як непотріб. Тому торгівля людьми вважається сучасною формою рабства і розглядається на міжнародному рівні як злочин, що карається законом.
Найважливішими завданнями кожної держави є запобігання торгівлі людьми, покарання злочинців, які здійснюють торгівлю людьми, та надання повного спектру допомоги особам, які постраждали від цього ганебного явища.
Згідно зі статтями 14 та 15 Закону України «Про протидію торгівлі людьми» особа, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, має право звернутися до місцевої державної адміністрації із заявою про встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, та до органів Національної поліції щодо захисту прав і свобод.
Статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, встановлюється на строк до 2 років, який може бути продовжено не більш як на 1 рік, що є підставою для отримання разової матеріальної допомоги в розмірі трьох прожиткових мінімумів для відповідної категорії осіб (діти віком до 6 років; діти віком від 6 до 18 років; працездатні особи; особи, які втратили працездатність), установлених на момент звернення особи за матеріальною допомогою.
Куди звертатись в разі, якщо ви є постраждалим або знаєте особу відносно якої застосовується рабство, примусова праця або інші форми експлуатації:
527 та 0 800 505 501 – номери телефону Національної безкоштовної гарячої лінії з питань протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів.
Аби впевнитися у власній обізнаності щодо ризиків та шляхів потрапляння в рабство, його видів та проявів, пропонуємо мешканцям Солотвинської селищної територіальної громади взяти участь в онлайн-квесті з безпечного працевлаштування, створеного за підтримки Міжнародної організації з міграції та за фінансуванням Уряду Японії за посиланням: https://quest.stoptrafficking.org/start.